Jdi na obsah Jdi na menu
 


David Taylor: Velká kniha o psech

Šeltie, sheltie, Shetland Sheepdog

Šeltie je urostlé, pohledné, elegentní zvíře a snadno si ji můžete splést s malou dlouhosrstou kolií. Přesto, že je vyšlechtěna jako ovčácký pes, je vynikající domácí společník a odpovědný hlídač.

Šeltie má pozoruhodnou inteligenci a snadno se cvičí, ale ztratila mnohé znaky svých pracujících předků. Je výborný domácí hlídač, milý a oddaný členům domácnosti, ale nedůvěřivý k vetřelcům.

Protože se šeltie snadno cvičí, jsou to ideální psi pro práci, pro výstavy i pro domácnost. Prospívá jim pravidelný pohyb a jejich krásná dlouhá srst vyžaduje péči (ale nemusí se celý život koupat, srst stačí vyčesat jedenkrát týdně).

Diana von Hahnová: Kolie a šeltie

Šeltie mají nejen překrásnou srst, ale i báječnou povahu. Jsou citlivé, inteligentní, dobromyslné, skromné, velmi něžné a nikdy nejsou dotěrné. Jako původní pomocníci pastevců při pasení stád ovcí mají ještě dnes v krvi plnění úkolů. Svou povahou jsou šeltie pozorné a velmi bdělé. K cizím lidem se chovají spíše zdrženlivě, což však nesmíme zaměňovat s bázlivostí.  Šeltie je rodinným psem tělem i duší. Chová se snadno, je nenáročná a nevyžaduje složitou péči. Ačkoliv je šeltie malý pes, nepostrádá ušlechtilost a velkou eleganci zjevu. Typické pro ni je, že svou paničku nebo pánečka sleduje na každém kroku a pokud má někdo šeltií více, tázne se za ním celé "mračno šeltií".

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář